Glasnogovornik Europske komisije Stefan De Keersmaecker ponovio je kako Komisija nije odustala od tog cilja te podsjetio da je predmet sada na stolu država članica u Vijeću.

Iako se od ove godine više nije trebalo pomicati sat kako bi se računalo “zimsko” i “ljetno vrijeme” građani Europske unije ipak će morati micati satove. Razlog tome je što države članice Europske unije postupile u skladu s preporukom Europske komisije, koju je usvojio i Europski parlament.

Odgovarajući na pitanje Jutarnjeg lista glasnogovornik Europske komisije Stefan De Keersmaecker ponovio je kako Komisija nije odustala od tog cilja te podsjetio da je predmet sada na stolu država članica u Vijeću.

Iz priloženoga se da naslutiti kako države članice ne pokazuju interes za ovu preporuku. Podsjetimo bivši predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker idejni je začetnik ove ideje. Valja spomenuti i kako Europsku komisiju još uvijek niti jedna država članica nije notificiral da namjerava provesti tu preporuku.

Problemi su nastali i zato što se na razini Europske unije nisu mogli dogovoriti koje vrijeme zadržati, zimsko ili ljetno, i svaka država je imala svoje preferencije. Europska komisija je stoga prepustila državama članicama da same odluče koje će vrijeme zadržati, ali da se to ne mijenja dva puta godišnje.

Ove je godine, naime, prema Europskom parlamentu, trebalo biti zadnje pomicanje sata, ali se to sada odgađa za “neki rok u budućnosti”. U EU zasad nisu odustali od prvotne ideje da se satovi više ne pomiču, ali kada će se to dogoditi preostaje za vidjeti.


Autor: CroExpress Datum objave: 06.10.2021.