Autor: Z.S.

Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku je, nakon provedenih izvida i na osnovi kaznene prijave Uprave kriminalističke policije Ravnateljstva policije MUP-a RH, donijelo rješenje o provođenju istrage protiv državljanina Republike Srbije (1968.) zbog počinjenja kaznenog djela ratnog zločina protiv ratnog zarobljenika. Međutim, u priopćenju za javnost jedna je činjenica pogrešno navedena.

Okrivljenik četnik Belgija

Kako većina javnosti zna, ratni zarobljenik u istrazi je hrvatski branitelj Vilim Karlović, a njegov mučitelj je četnik nadimka Belgija. Karlović je svoje muke opisao u knjizi ‘Preživio sam Vukovar i Ovčaru’.

‘Postoji osnovana sumnja da je okrivljenik u poslijepodnevnim satima 21. studenoga 1991. u Vukovaru, nakon što su udružene snage JNA i paravojnih formacija lokalnih pobunjenika i dobrovoljaca iz Srbije slomile otpor branitelja Vukovara i okupirale grad, postupajući protivno pravilima međunarodnog običajnog ratnog i humanitarnog prava o postupanju s ratnim zarobljenicima, kao pripadnik paravojne formacije ‘Leva supoderica’ zajedno s pripadnicima navedene postrojbe iz prostorije na Veleprometu, u kojoj su bili zatočeni, zlostavljani i ubijani civili i pripadnici hrvatskih oružanih snaga, izveo zarobljenog pripadnika I. gardijske brigade HV-a (1970.), te ga odveo u kuću u Vukovaru, Stanka Opsenice 10.

U namjeri da se prije likvidacije iživljavaju nad njim, skinuli su s njega jaknu i majicu i golog do pasa posjeli ga na stolicu te ga vrijeđali i pljuvali po licu govoreći mu da je ustaša, pri čemu su mu zadavali brojne udarce otvorenim dlanom i stisnutim šakama po glavi i udarali njegovom glavom o stol, otvorenim plamenom upaljača palili ga po lijevoj nadlaktici i lijevom uhu, a plamenom svijeće po bradavicama’, stoji u prvom dijelu priopćenja za javnost.

Zamijenili Belgiju i Čiču

Međutim, ŽDO nakon toga pogrešno navodi osobu koja nastavlja mučiti Karlovića, iako u policijskoj prijavi koju je javnost dobila na uvid ne piše da je ovo činio okrivljenik, nego drugi pripadnici ‘Leve supoderice’. Čitatelji Karlovićeve knjige znat će da je bocu u ruke uzeo četnik nadimka Čiča, a ne okrivljenik. Ovo je dio priopćenja za javnost koje je pogrešno napisano:

‘Osnovano se sumnja da je okrivljenik razbio bocu o glavu zarobljenika pri čemu je zadobio reznu ranu na tjemenu i čelu, nakon čega mu je okrivljenik grlić razbijene boce zabio u desnu stranu grudi u blizini pazuha nanijevši mu duboku ubodnu ranu, a potom grlićem razbijene boce napravio duboki rez na desnoj nadlaktici nakon čega mu je prišao s leđa i zabio mu grlić razbijene boce u predjelu desne lopatice i napravio mu još jednu reznu ranu na leđima.’

ŽDO točno nastavlja:

‘Istovremeno su mu ostali prisutni pripadnici prijetili različitim načinima mučenja, uslijed kojih je zarobljenik trpio velike bolove zbog fizičke torture i intenzivan strah zbog prijetnji kojima je bio izložen, a do njegova usmrćenja nije došlo jer su ga iz navedene prostorije izvukli i spasili, u međuvremenu pristigla, dvojica pripadnika paravojnih formacija.’

Na kraju, možemo zaključiti da je pohvalno da je istraga pokrenuta ‘samo’ 27 godina nakon ratnog zločina. Ono što nije za pohvalu je što se već u startu – brljavi. 

Datum objave: 21.11.2018.