Autor: CroExpress

Čelnik Hrvatskog svjetskog kongresa Vinko Sabljo našao se na HDZ-ovoj listi za XI. izbornu jedinicu. Poziv je prihvatio, kaže, ‘s vjerom da je Hrvatski sabor najozbiljnije mjesto gdje se izvandomovinski problemi mogu izravno komunicirati i rješavati’.

Otkrio je i kako planira, ako bude izabran u Hrvatski sabor, svojom saborskom plaćom omogućiti jedno radno mjesto u uredu HSK-a u Zagrebu.

‘Za svoj život imam dovoljno i nisam se kandidirao da bih nešto dobio već da bih nešto dao i vama vjerno služio’, kaže čelnik HSK-a te dodaje kako bi to uvelike popravilo i profesionaliziralo rad HSK-a. 

Velika obitelj u kojoj je službeni jezik – hrvatski

Inače, Vinko Sabljo rođen je u Poklečanima-Rakitno, BiH, a nastanjen je u Buchsu, Švicarska od 1973. godine. Oženjen je Finkinjom s kojom ima četvero djece, a od djece već i 15 unučadi.

Iako u obitelji govore osim hrvatskoga, još i finski i njemački, službeni jezik obitelji je hrvatski jezik.

Sabljo je završio višu medicinsku i visoku školu za organizaciju posla te studij poslovne ekonomije u Švicarskoj, a u Zagrebu, Diplomatsku akademiju.

Najprije je radio u Općinskoj bolnici Altstätten, a potom i u Kantonalnoj bolnici Spital Grabs. Bavio se diplomatskim radom za Hrvatsku od 1998. do 2001. kao djelatnik u Generalnom konzulatu RH u Zuerichu, na poziciji konzula savjetnika.

Po završetku diplomatskog posla, do odlaska u mirovinu, bio je ravnatelj stručne službe i zamjenik direktora Doma za stare i nemoćne osobe u Churwaldenu.

Politički se aktivirao 1993.

Politički se aktivirao 1993. godine kao suosnivač HSK – Hrvatskog svjetskog kongresa
, a do 2007. godine je predsjednik za Europu.

U tom razdoblju je i tajnik za iseljeništvo u Hrvatskoj demokratskoj zajednici i glavni tajnik HSK-a te od je 2016. predsjednik.

Od 2017. je glavni koordinator za Hrvatske svjetske igre u Zagrebu u organizaciji HSK.

Na humanitarnom polju dao je značajan doprinos kao koordinator izgradnje Doma Hrvatskih branitelja u Vukovaru. Prikupljao je pomoć za gradnju Franjevačke crkve u Mostaru, Tolisi, Posušju i Borovu Naselju. Bio je koordinator petnaestak Humanitarnih koncerata ‘Sve za Hrvatsku i Herceg Bosnu’, ugostivši skoro svu poznatiju glazbenu scenu iz Domovine.

Tijekom Domovinskog rata bio jedan od glavnih aktera specijalne pomoći koja je iz Švicarske stizala Domovini.

Ponosni je nositelj Spomenice Domovinskog rata za aktivnosti od 1990. do 1992., Reda Hrvatskog pletera i Reda Danice Hrvatske s likom Katarine Zrinske.

Datum objave: 24.06.2020.