Autor: Z.S./National Post

Guverner Kanadske narodne banke Stephen Poloz predlaže mladim Kanađanima da, ako ne mogu pronaći plaćen posao, rade besplatno. Kanadska narodna banka procjenjuje da oko 200.000 mladih žele raditi ili žele raditi više nego što rade.

‘Imati neplaćen posao u CV-u je vrlo vrijedno jer je to jedna od stvari koju možete učiniti da se oduprete lošem efektu (nezaposlenosti)’, kaže Poloz. ‘Kladim se da svatko u ovoj prostoriji poznaje barem jednu obitelj s odraslim djetetom koje živi u podrumu’, rekao je tijekom press konferencije u Torontu. ‘Prilično sam siguran da ova djeca nisu otišla u prijevremenu mirovinu’.

Unatoč tome što je nezaposlenost u Kanadi danas najniža u posljednjih šest godina, Poloz kaže da postoji prostor za napredak. ‘Stopa nezaposlenosti je bolja nego napredak koji smo postigli jer u pozadini svega stoje nezadovoljni radnici’, kaže Poloz.

Ekonomistica Bank of America za Kanadu, Emanuella Enenajor kaže da se Poloz osvrnuo na ‘djecu u podrumu’ jer je kronična nezaposlenost mladih ‘ključna greška u inače uspješnoj monetarnoj politici’. ‘Za razliku od radnika s iskustvom koji su izgubili posao tijekom recesije, mladi koji ga ne mogu naći suočavaju se s mnogo većim izazovom. S malo ili nimalo iskustva i velikim rupama u životopisu, svake godine natječu se za pozicije vježbenika sa kohortom ‘nabrijanih’ diplomanata’, kaže Enenajor.

Kako javlja National Post, ekonomisti predviđaju da će u Kanadi broj nezaposlenih u studenom biti za 5000 veći. Od početka 2013., broj zaposlenih u prosjeku je rastao za 12.200 mjesečno. Za usporedbu, između kolovoza 2009. (kad je Kanada izašla iz recesije) i kraja 2012., u prosjeku je broj radnih mjesta rastao za 22.600 mjesečno.

Poloz kaže da u Kanadi 900.000 ljudi radi honorarne poslove, a željeli bi raditi puno radno vrijeme. Nezadovoljan je tempom kojim Kanada stvara nova radna mjesta, ali vjeruje da se ekonomija oporavlja. ‘Tijekom vremena, kada se dogodi rast, ti klinci će po prirodi stvari dobiti poslove’, kaže Poloz i poručuje da ‘moraju biti strpljivi’.

Datum objave: 05.11.2014.