Povjerenica je, u raspravi o godišnjem izvješću o Schengenu slovenske europarlamentarke iz kluba socijaldemokrata Tanje Fajon, istaknula da je potrebno “krenuti naprijed”.
Europska povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson poručila je kako je potrebno obnoviti Schengenu ukidanjem internih graničnih kontrola uvedenih tijekom pandemije te ga “dovršiti” primanjem Hrvatske, Bugarske i Rumunjske.
“Virus je stvarna opasnost, ali provjere na granicama nisu i neće zaustaviti virus. Samo će nam koordinirana akcija pomoći da izađemo iz krize”, poručila je Johansson na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u utorak.
Povjerenica je, u raspravi o godišnjem izvješću o Schengenu slovenske europarlamentarke iz kluba socijaldemokrata Tanje Fajon, istaknula da je potrebno “krenuti naprijed”.
“Neka nas ljeto 2021., ljeto slobode, inspirira da potpuno obnovimo slobodu kretanja i pripremimo Schengen za budućnost kako bi naša djeca mogla raditi, studirati i putovati širom Europe kada god žele i gdje god žele, kako bi dovršili schengensko područje”, kazala je.
“Vrijeme je za Bugarsku, Rumunjsku i Hrvatsku da dobiju svoja mjesta”, zaključila je Johansson.
Hrvatska očekuje da bi njezino članstvo u šengenskom prostoru moglo doći na dnevni za vrijeme slovenskog predsjedanja EU-om u drugoj polovici ove godine, izjavio je krajem svibnja hrvatski premijer Andrej Plenković.
Komisija je u listopadu 2019. ocijenila da je Hrvatska ispunile kriterije za ulazak u prostor Schengena, dok je početkom lipnja pozvala zemlje EU-a da prime Hrvatsku u schengenski prostor.
Izvjestiteljica Fajon govorila je učestalom uvođenju internih graničnih kontrola u schengenskom prostoru od 2015., a pogotovo u vrijeme pandemije.
„Schengen bi trebao sada biti potpuno djelotvoran, a zapravo je potpuno paraliziran. On je na aparatima“, kazala je.
Slovenska zastupnica smatra da bi trebalo pokrenuti postupak protiv država koje krše pravila i uvode neopravdano granične kontrola.
Također je apelirala na primanje Hrvatske, koja je na “pravom putu”, Bugarske i Rumunjske u Schengen.
„Mi ne prihvaćamo Europu koja funkcionira u dvije različite razine“, poručila je.
Hrvatski zastupnici apeliraju na prijem
U raspravi su sudjelovala tri hrvatska zastupnika, Karlo Ressler i Sunčana Glavak iz HDZ-a te SDP-ov Tonino Picula.
“Sloboda kretanja bez unutarnjih granica simbol je europske integracije koji trebaju uživati svi europski građani. S moderniziranom policijom Hrvatska danas ispunjava svoju dužnost prema svim europskim građanima štiteći najdužu kopnenu vanjsku granicu”; kazao je Ressler.
Picula je istaknuo da je potrebno “očuvati i ojačati” Schengen “kao jedno od najvećih europskih zajedničkih postignuća, a novo širenje jedan od najboljih načina“.
Glavak je naglasila da “Hrvatska ulaže iznimne napore kako bi onemogućila nezakonite prijelaze granica i krijumčarenje migranata”.
„Uvjerena sam da će 2022. biti godina početka našeg članstva u schengenskoj zoni. Vjerujem da će preporuke Europske komisije i Europskog parlamenta prihvatiti na Vijeću”, dodala je.
Europski parlament će o godišnjem izvješću o Schengenu glasati u srijedu.
Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 07.07.2021.