Autor: Večernji list
U Egiptu je još 50-ak radnika iz Hrvatske iz nekoliko domaćih tvrtki. U toj državi, procjenjuje se, živi i nekoliko desetaka Hrvata. U francuskoj tvrtki u kojoj je bio zaposlen Tomislav Salopek u Egiptu nema Hrvata. Ministarstvo vanjskih poslova je nakon otmice Tomislava Salopeka podiglo razinu sigurnosne procjene za putovanja u Egipat te preporučuje izbjegavati putovanja koja nisu nužna. Jučer je, nakon još nepotvrđenih vijesti o smrti, taj apel ponovljen. MVP ne može zabraniti putovanja izvan Hrvatske pa ni u krizna žarišta. No redovno objavljuje preporuke.
To nije djelo Egipćana
Tako se, primjerice, u Jemen, Libiju, Siriju, Srednjoafričku Republiku, Afganistan uopće ne preporučuje putovati, dok se za Francusku preporučuje oprez i detaljnije informiranje prije puta nakon napada u siječnju 2015. kad je i razina razina opasnosti od terorizma dignuta na najvišu razinu. Na putnicima je da prouče preporuke i odluče.
– To nisu Egipćani napravili, oni su jedan od najmiroljubivijih i najgostoljubivijih arapskih naroda – kaže Murat Pašić, poduzetnik koji je radio u Egiptu.
Posljednjih 50 godina često je putovao, a šest i pol godina i živio u Kairu, do 1986. kao predstavnik tvrtke Exportdrvo. Danas su mu tamo sin i unuka, vode njegovu drvnu tvrtku Šerif s 52 egipatska radnika.
– Moja unuka je tamo završila fakultet i magistrirala. Kad je nedavno bilo gužve s Muslimanskim bratstvom, u zgradi gdje je naš stan desetak je ljudi dežuralo kako se ne bi ništa dogodilo, posebice strancima – veli M. Pašić, koji ima puno uspomena. – Kad bi me policija zaustavila zbog vožnje, kazao bih: Da su Naser i Tito živi…! Pokazao bih im i fotografiju dvojice državnika, oduševili bi se… – sjeća se sretnijih dana.
Sad se više pazi
Onim što se dogodilo Tomislavu užasnut je i njemačko-hrvatski bračni par, Vesna i Ralf Hobirk, koje je život odveo u Egipat prije sedam godina. Odluku su donijeli nakon odmora u Hurghadi. – Izgledalo je rajski, klima, more, ljudi. Nakon mjesec i pol smo se vratili naći kuću. Kupili smo je u prekrasnom naselju El Gouna – pričaju Vesna i Ralf, koji u Egiptu imaju malu tvrtku, bave se promocijom hrvatskog turizma, putuju često, a sadasu u Hrvatskoj.
– Tih sedam godina smo pretežno živjeli u Egiptu. Situacija se promijenila. Sad se puno više pazi na sigurnost, ne toliko zbog terorizma koliko zbog krađa. Na ulazu u El Gounu su rampe, stražari, a provjere prolazi čak i ono što mi stanari unosimo… U mjestu živi najviše stranaca, uglavnom Europljana, a neki od naših prijatelja i susjeda posljednje dvije, tri godine sve su prodali i vratili se u staru domovinu. Naravno, ne svi, u El Gouni živi i jedan momak sa Cresa – kaže Ralf..
Među susjedima u El Gouni, bilo da su Europljani ili imućniji Egipćani, sigurnost i terorizam svakodnevne su teme. Vesna i Ralf, unatoč svemu, odluku o budućoj adresi još nisu donijeli.
– Naravno da nam nije svejedno što se događa, prije smo se u Egiptu osjećali slobodnije… – kaže Vesna.
Mate Luša bio je otet tri puta, Marko Konforta preživio pokolj
Hrvatski državljani koji rade na kriznim područjima dijele sudbinu stranih radnika, čestih meta lokalnih kriminalaca i ekstremista. U Nigeriji je 2004. ubijen Franjo Malnar, u Iraku je 2005. poginuo vozač kamiona Dalibor Burazović, a godinu kasnije kolega Ivan Pavčević. Treća žrtva bio dočasnik Hrvatske vojske Željko Both, 2007. ubijen dok je bio u osiguranju američkih dužnosnika. Radnici na naftnim platformama i brodovima česta su meta otmičara, a jedan od njih, Mate Luša, bio je otet tri puta: prvo u Dubaiju, potom 2007. čak dva puta u Nigeriji. S Lušom je u Nigeriji bio otet i Renato Garma, dok su Davor Milić i Ivan Roso ugrabljeni tri godine prije njih. Somalski otmičari zauzeli su 2008. brod s hrvatskim pomorcima Milom Načevskim i Aldom Raimundom, dok je 2010. u Kamerunu otet pomorac Kristijan Stilin. Svi su preživjeli. Marko Konforta, radnik Hidroelektre, preživio je s Goranom Matkovićem pokolj u Alžiru kad su 1993. u kamp upali islamski teroristi i pobili 12 hrvatskih radnika. Prerezali su mu vrat dva puta, no čudom je preživio.
Datum objave: 15.08.2015.