“Europski parlament je s 378 glasova usvojio moj izvještaj o seksualnom i reproduktivnom zdravlju žena”, rekao je Matić.

U četvrtak je Europski parlament usvojio izvješće hrvatskog zastupnika Predraga Freda Matića o seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Na fotografiji ispod, koja je prikaz kratkog video isječka s Instagram profila našeg europarlamentarca možete vidjeti kako je proslavio prihvaćanje.

Putem Instagrama se oglasio i sam Matić poručivši: “Uspjeli smo. 

Europski parlament je s 378 glasova usvojio moj izvještaj o seksualnom i reproduktivnom zdravlju žena. 

Konačno imamo jasan stav”, napisao je Matić.

Rezolucijom, koja je izazvala medijsku buru, reakciju Crkve i saborsku raspravu u Hrvatskoj, apelira se na države članice da uvedu “sveobuhvatni” seksualni odgoj za mlade, da se omogući bolja dostupnost kontracepcijskih sredstava i da se osigura bolji pristup proizvodima za menstrualnu higijenu ukidanjem oporezivanja.

Traži se da države članice osiguraju siguran i legalan pobačaj i istaknuto je da je “potpuna zabrana ili uskraćivanje skrbi u vezi s pobačajem oblik rodno uvjetovanog nasilja”.

Države članice trebaju osigurati dostupnije liječenje neplodnosti i skrb za sve trudnice, rodilje i babinjače, ističe se u rezoluciji koja je usvojena s 378 glasova za, 255 protiv i 42 suzdržanih.

Također se navodi i da “postoji niz veza između prostitucije i trgovine ljudima te uviđa da prostitucija, i u EU-u i u svijetu, potiče trgovinu ženama i maloljetnicima u nepovoljnom položaju” te se traži ukidanje “štetne prakse kao što su sakaćenje ženskih genitalija te rani i prisilni brakovi i brakovi s djetetom”.

Matić je u raspravi dan ranije istaknuo da je laž da se u rezoluciji promovira pobačaj, što su mu predbacivali konzervativni krugovi u Hrvatskoj. 

“Jednak je broj pobačaja u zemljama gdje je dopušten i gdje je zabranjen. Samo što je u ovim drugim najčešće opasan po zdravlje žena, zbog toga svake godine umire 23 tisuće žena na svijetu”, dodao je.

Matić je staknuo da se ne brani liječnicima pravo na priziv savjesti, ali da “zdravstvena ustanova istodobno mora osigurati liječnika koji će pružiti traženu uslugu“, dodavši kako je naznačeno u rezoluciji kako je zdravstvo nadležnost država članica.


Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 25.06.2021.