Autor: HMS / CroExpress
‘Njemački ulagači nemaju posebnu sliku za ulaganje u BiH, jer situacija nije tako uređena da bi bila povoljna za investicije’, kazao je Josip Juratović, prvi i jedini Hrvat u njemačkom Bundestagu kao zastupnik SPD-a , na Okruglom stolu na temu ‘Kako urediti bolju Bosnu i Hercegovinu’ upriličenom u četvrtak na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, javlja Hrvatski Medijski Servis.
‘Na 35 poglavlja u pregovorima o pristupu EU se može politički i društveno raditi kako bi profunkcioniralo društvo i onda se stvara prije svega klima za ulagače iz BiH i regije, a kad bude investicija iznutra, bit će i iz vana’, smatra Juratović.
Prema njegovom mišljenju u ovoj regiji ni jedna zemlja nema sama za sebe nikakvu perspektivu i bilo kakvo ulaganje u samo jednu zemlju bi bilo apsurdno i niti jedan poduzetnik neće ulagati samo u tržište dva milijuna stanovnika.
‘Kad poduzetnička klima zaživi u regiji kroz suradnju i uskladi se, onda će doći investicije same od sebe, ali pričati priče kako će poduzetnici samo tako doći iz vana i ulagati u BiH je pustolovina u koju se nitko neće upuštati’, istakao je Juratović.
Zato po njegovom mišljenju treba raditi na regionalnoj suradnji, graditi zajedničku infrastrukturu, zajedničko tržište, kao i bolji obrazovni sustav, te gledati koje su mogućnosti i što BiH čini specifičnom, a što su sposobnosti Srbije, Albanije i drugih zemalja regije.
Stvoriti dijalog za bolju budućnost BiH
‘Jako mi je važno da što bolje vidim situaciju u BiH, a na kraju i kako mladi razmišljaju i kako vide svoju budućnost, a možda i gdje vide svoju budućnost. To je za nas iz EU jako važno, te da stvorimo dijalog kako bi se gradila bolja budućnost u BiH da mladi ljudi ne moraju ići po svijetu i graditi negdje drugdje svoju sreću, a ne u BiH gdje su rođeni’, rekao je Juratović.
Juratović je studentima otkrio svoje pravilo koje glasi: ‘Svi smo genijalci i u svakom od nas ima gen, samo to treba posložiti kao u nogometu što je potrebno otkriti talent za određenu poziciju, a onda se napravi strategija za pravo demokratsko društvo koje će funkcionirati kroz aktivan društveni angažman’.
O trenutnom stanju u BiH svoje mišljenje je iznio i predsjednik Studentskog zbora Vedran Biokšić.
‘Ovakva situacija u BiH ne nudi ništa novo, ne nudi nikakav napredak, zemlja je podijeljena i nefunkcionalna. Možda bi najbolje bilo težiti jednom federalnom uređenju po smjernicama koje je dao Europski parlament’, rekao je Biokšić koji je na okruglom stolu održao uvodno predavanje.
Također je naveo kako 23 posto mladih, ipak, vidi budućnost kroz političke stranke, što se posebno svidjelo Juratoviću jer kako ističe u Njemačkoj samo tri posto koji su članovi stranke, a aktivnih nema ni jedan posto.
‘Drago mi je da vas ima toliko zainteresiranih za politiku i idite u stranku i mijenjajte stranku iznutra i ne trebate samo HDZ ovdje, vi trebate najmanje, tri jake stranke. Sama demokracija ne može funkcionirati ako su svi u jednoj stranci, nema ravnoteže’, poručio je studentima Juratović.
Nema demokracije
‘Problem je koliko imamo utjecaja u strankama i mi na ovim prostorima nemamo demokraciju, jer su stranke nastale iz bivšeg sustava, stranke ‘gazdi’ oko kojih su se stvorile elite, a članstvo vjeruje da kroz knjižicu ima koristi ako dođu moji na vlast i to nije demokracija’, rekao je Juratović.
Također, objašnjava kako se demokracija ne zasniva na volji većine nego poštivanja svih i tu je niz kompromisa, što je slikovito objasnio kod spajanja različitih elemenata u beton, koji će učiniti stabilno društvo.
Juratović je kazao kako BiH nema ni razvijen sustav odnosa snaga u društvu, gdje su potrebna tri elementa kako bi jedno društvo funkcioniralo, a to su parlament, vlada i neovisno sudstvo u kojem su svi neovisni jedni o drugima, a ipak se međusobno kontroliraju.
Juratović smatra kako zato treba gledati prije svega da građani steknu svoju sigurnost i izbore jednako pravo, gdje će se graditi društvo na individualnom pravu, a ne na kolektivni, vjerskim i nacionalnim pitanjima.
Na upit o uređenju države Juratović kaže kako one koji dođu u BiH ne zanimaju odnosi između Srba, Hrvata i Bošnjaka već sposobna radna snaga, uređeno društvo, pravna država, tržište, koliko je zemlja sposobna surađivati sa zemljama u okolini i zašto bi ulagao baš u BiH.
Datum objave: 24.07.2015.