Autor: Z.S./Hina
Na granici Njemačke i Danske uvode se granične kontrole, najavio je novi danski ministar vanjskih poslova Kristian Jensen u utorak u Berlinu.
Jensen je pojasnio da na granici neće biti fizičkih prepreka već kako se se kontrole vršiti unutar šengenskih pravila.
– Predložit ćemo nešto što je unutar šengenskih pravila i razgovarat ćemo s Bruxellesom i Europskom komisijom, ali i susjednim zemljama – rekao je ministar, prenosi The Local.
Danci kažu kako ponovne kontrole uvode zbog ilegalne imigracije i krijumčara. Danska je granične kontrole uvela i 2011. kada je na vlasti bila konzervativna vlada pod vodstvom stranke Venstre, a koja se sada ponovo vratila na vlast.
Hrvatska pokrenula postupak za ulazak u Schengen
Hrvatska je pak u srijedu, dvije godine otkad je postala punopravna članica Europske unije, započela postupak apliciranja za pristupanje schengenskom prostoru. Postupak apliciranja počinje ispunjavanjem standardnog upitnika na koji treba pripremiti odgovore do početka kolovoza. Hrvatska je mogla aplicirati za ulazak u Schengen najranije 1. srpnja ove godine, kada se navršilo dvije godine od ulaska u EU.
Kada je Ostojić sredinom ožujka u Bruxellesu predao hrvatsku izjavu o spremnosti za Schengensku evaluaciju, europski povjerenik za unutarnje poslove i migracije Dimitris Avramopoulos najavio je prvi evaluacijski posjet sljedeće godine. ‘Komisija će poduzeti sve potrebne korake za pokretanje evaluacijskog postupka. To znači da će prilagoditi višegodišnji evaluacijski plan kako bi za 2016. uvrstila Hrvatsku. Očekujem da će prvi evaluacijski posjet uslijediti sljedeće godine’, rekao je tada povjerenik.
Ministar Ostojić je izrazio zadovoljstvo najavom da će Hrvatska biti uvrštena u evaluacijski plan za sljedeću godinu, što je ranije moguće. Kazao je da će evaluacijski proces trajati uobičajeno, to jest da će tehnička evaluacija trajati godinu dana.
Istaknuo je da je Hrvatska već do sada dosta učinila u pripremama za Schengen, da već sada provodi sva schengenska pravila na granicama te da je uspjela skrenuti balkansku rutu sa svojih granica prema Mađarskoj. Predajom izjave Hrvatska se formalno deklarirala spremnom za postupke schengenskih evaluacija s 1. srpnja 2015. dvije godine nakon članstva, što je najraniji mogući rok.
Odluku o primanju u Schengen donose zemlje članice konsenzusom. Nakon završene procjene Europske komisije potrebna je dakle i politička suglasnost.
Datum objave: 02.07.2015.