Autor: Z.S./Deutsche Welle

Adisa Kamenjaš je nezaposlena nepune tri godine. Ne želi još nekoliko godina čekati ‘posao koji možda nikada neće dobiti u BiH’. Zato se prijavila za projekt ‘Triple Win’. ‘Ništa me više ne veže za BiH. Želim posao i bolju budućnost. Ne očekujem da će u Njemačkoj za mene poteći ‘med i mlijeko’, ali očekujem normalne uvjete za rad i spremna sam se za to žrtvovati’, kaže Adisa za Deutsche Welle.

Sabahudin Topuz kaže da su iskustva njegovih prijatelja, koji su preko projekta ‘Triple Win’ dobili posao u Njemačkoj, vrlo pozitivna. Svojoj obitelji želi osigurati ‘bolju budućnost’ u ‘tolerantnijem okruženju’. Naime, Sabahudin je u ‘mješovitom braku’ i godinama sluša ‘razne primjedbe’. ‘Sinu sam dao ime Leon i mnogi me pitaju zašto baš Leon, zašto mu nisam dao neko drugo ime, a meni to smeta. Nisam ja u BiH bez plaće, ali želim živjeti u normalnom okruženju u kojem se ljudi ne petljaju u tuđe živote. To je, pored teške ekonomske situacije, jedan od razloga zbog kojih želim otići iz BiH’, kaže Topuz za DW.
Ne zapošljavaju se medicinari iz zemalja koje imaju deficit medicinskog osoblja

Triple Win je projekt za kontinuirano zapošljavanje medicinskog osoblja u Njemačkoj. Provodi se na osnovi Dogovora o postupku, izboru i posredovanju pri zapošljavanju medicinskog osoblja zaključenog između Savezne agencije za rad SR Njemačke (Bundesagentur für Arbeit, BA) i Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a uz podršku Njemačke organizacije za međunarodnu suradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit, GIZ).

Cilj projekta ‘Triple Win’ nije samo posredovanje pri zapošljavanju bosansko-hercegovačkih radnika u Njemačkoj, kaže koordinatorica projekta Džejna Hurtić. Ona pojašnjava da je program definiran tako da i matična zemlja ima koristi prilikom migracije jer se ne regrutira osoblje iz zemalja u kojima postoji deficit zdravstvenih radnika. ‘Projekt implementiramo u suradnji s Agencijom za rad i zapošljavanje BiH. Kolege iz odjela za posredovanje u zapošljavanju stranaca u Njemačkoj razgovaraju sa zainteresiranim kandidatima za sudjelovanje u projektu i provode odabir kandidata. GIZ pruža podršku pri jezičnoj i stručnoj pripremi i integraciji u njemačko društvo’, kaže Hurtić.

Stručna priprema kandidata odvija se u suradnji sa stručnjacima iz domene zdravstvene njege, koji kandidate iz BiH upoznaju s razlikama u njegovanju bolesnika u Njemačkoj u odnosu na njegu u BiH. ‘Tu naši kandidati dobivaju osnovne informacije. Također, informiramo kandidate o tome što ih sve u Njemačkoj očekuje s birokratske strane. Upoznajemo ih s detaljima koji se, između ostalog, odnose na otvaranje bankovnog računa, prijavu mjesta prebivališta u Njemačkoj, porezne olakšice i mogućnosti spajanja obitelji nakon nostrifikacije bh.-diploma’, kaže Džejna Hurtić.

Balkan je u 2015. godinu ušao s više od 2.324.000 nezaposlenih. Na uredima za zapošljavanje u BiH je oko 547.300 osoba, a među njima je i znatan broj medicinara. Prema nekim podacima, u BiH je nezaposleno oko 5.000 medicinara, od toga oko 3.000 u Federaciji BiH i oko 2.000 u Republici Srpskoj.

Datum objave: 24.01.2015.