Autor: Hina/CroExpress
Jedan od trojice osumnjičenih napadača na redakciju satiričkog časopisa Charlie Hebdo, 18-godišnji Hamyd Mourad predao se policiji u srijedu navečer u policijskoj stanici u gradiću Charleville-Mézieresu na granici s Belgijom.
Nakon toga se policija obratila javnosti s molbom za pomoć u potrazi za preostalom dvojicom osumnjičenika, braćom Cherifom i Saidom Kouachi.
Uz apel, policijski stožer u Parizu objavio je i njihove fotografije te upozorenje da su 34-godišnji Said i 32-godišnji Cherif Kouachi naoružani i opasni. Njihov navodni suučesnik, Hamyd Mourad, otišao je u policiju ‘nakon što je vidio da njegovo ime kruži na društvenim mrežama’, rekao je izvor AFP-u. Navodno je pritom tvrdio da je nevin i da je za vrijeme napada bio u školi.
U međuvremenu, u Parizu su ponovo odjekivali pucnjevi. U predgrađu na jugu grada jutros je odjekivala pucnjava, potvrđeno je BBC-ju iz policijskih izvora. Prema navodima medija, napad je izvršen na dva policajca koji su u pucnjavi ranjeni, od kojih jedan teško.
Pucnjava se dogodila u Montrougeu, a nakon napada napadači su pobjegli u podzemnu željeznicu. Napadač je uhićen.
Mediji izvješćuju da je jučerašnji napad osveta radikalnih islamista koji su slijedili naputke terorističke radikalne skupine Islamska država kako bi se osvetili tjedniku zato što je 2006. objavio karikature proroka Muhameda.
Na amaterskom videoisječku snimljenom s krova susjedne kuće u vrijeme napada čuje se kako napadač s kalašnjikovim odjeven u crno urla ‘Alahu Akbar’, a drugi ‘Ubili smo Charlie Hebdo’ i zatim jedan od njih ispaljuje hitac u glavu ranjenog policajca na tlu.
DEVET GODINA PRIJETNJA
Satirički tjednik devet je godina primao prijetnje radikalnog islamističkog pokreta.
– Redakcija tjednika bila je 2011. napadnuta zapaljivim bombama
– Direktoru tjednika prijetili su odrubljivanjem glave
– Mjesecima su džihadisti i islamistički vođe s Bliskog istoka i Afrike pozivali dragovoljce da krenu u akciju protiv Francuske kojoj ne praštaju što se uplela u vojnu akciju na nekoliko kriznih žarišta.
U Iraku francuska vojska sudjeluje u zračnim napadima na međunarodnu koaliciju džihadista Islamske države.
U Africi s oko 3.000 svojih ljudi Francuska sudjeluje u antiterorističkim akcijama u državama u području Sahare i Sahela.
Louis Caprioli, bivši šef odjela za protuterorizam u DST-u (francuska služba unutarnje sigurnosti) ističe da je Charlie Hebdo postao ‘simbol, meta, otkako je prvi put objavio karikature proroka Muhameda’.
‘Oni nikad ne zaboravljaju niti praštaju nešto što je postalo najveća uvreda. Izbor mete simboličan je: ciljaju laike koji su se usudili dirnuti u proroka. U njihovim očima to je božja osveta’, kaže Caprioli.
TERORISTI DUGO PAMTE
Islamistički teroristi imaju dugo pamćenje i kad jednom odaberu metu ne puštaju je godinama, ističu stručnjaci.
Teroristi su dvaput napali tornjeve Svjetskog trgovačkog centra (WTC) u New Yorku. Prvi put aktivirali su kamion bombu u podrumu 1993., a zatim su Blizance srušili 11. rujna 2011.
Popis meta, a uvijek su to iste, kruži radikalnim pokretima, objavljuje se na na njihovim mrežnim stranicama, na videoisječcima, na forumima, a vođe džihadista spominju ih u svojim obraćanjima.
Time je misija zadana svakome tko se usudi napasti, kažu stručnjaci.
Sada se postavlja pitanje je li riječ o izoliranoj operaciji poput napada kakav je počinio Mohamed Merah svojim ubojstvima u Toulouseu 2012. ili je ovo tek prvi u nizu napada koji će slijediti, kaže Caprioli. Ako je istina ovo drugo, valja se podsjetiti niza napada u Parizu 80-ih godina, kaže Caprioli i napominje da je sada najvažnije pronaći počinitelje, brzo, kako bi dobili informacije.
TISUĆU FRANCUZA POVEZANO S DŽIHADISTIMA
Krajem studenoga niz videosnimaka bio je postavljen na internet koji je prikazivao mlade radikalizirane francuske državljane kako prolaze obuku u Islamskoj državi u Siriji. Oni pozivaju kandidate da ih slijede i krenu u džihad da bi ‘ubijali nevjernike’.
Te snimke posijale su užas u francuskoj javnosti, a vlasti su mjesecima očekivale napad ovakve vrste te su pojačale razinu pripravnosti krajem godine.
Smatra se da je gotovo tisuću Francuza povezano s džihadističkim mrežama u Siriji i Iraku, a nekih 400 je i unovačeno u borce Islamske države ili u skupinu Al Nusru, blisku al Qaedi u Siriji. Otprilike 120 boraca vratilo se u Francusku pošto su prošli uvježbavanje i sudjelovali u borbi ili prisustvovali krajnje nasilnim scenama.
Datum objave: 08.01.2015.