Autor: IKA/CroExpress
U zapadnoj kulturi budistički redovnici predstavljaju se kao neosporno smirene i miroljubive osobe, no kršćani i muslimani u Šri Lanki vjerojatno imaju drukčiju sliku. Agresija budističke većine protiv manjina u Šri Lanki u naglom je porastu od prošle godine, izvještava Radio Vatikan. U siječnju 2014. nasilne su skupine napale tri pentekostalne crkve, a barem je jednu od spomenutih skupina predvodio budistički redovnik. U drugom incidentu su prilikom anti-muslimanskih prosvjeda četiri osobe ubijene, 80 ih je bilo ozlijeđeno dok ih je 10.000 bilo prisilno iseljeno; čitava su susjedstva spaljena, a kuće opljačkane, prenosi Catholic Herald.
Papa Franjo sigurno je svjestan tih napetosti uoči svojeg apostolskog posjeta Šri Lanki 13. siječnja. Njegov prvi izazov bit će ne pogoršati ih, već pridonijeti pomirenju. Od poraza Tamilskih tigrova, skupine na čelu sekularnog ustanka koji je okončan 2009. godine, vjerski ekstremisti opet su podigli svoj glas, među ostalim i u sinhaleškoj budističkoj skupini Bodu Bala Sena (‘Budističke sile moći’). Jedan od vođa te skupine izjavio je: ‘Ako neki musliman ili bilo koji stranac samo stavi ruku na Sinhala osobu – a kamo li redovnika – to će biti kraj za sve njih!’
Nakon što je Sveta Stolica bila potvrdila putovanje pape Franje u Šri Lanku, Bodu Bala Sena izjavila je da se ‘papa Franjo mora ispričati budistima za užase koje je kršćanska kolonijalna vlada počinila u južnoj Aziji.’ Takve su skupine postale popularne u Šri Lanki i Burmi jer vlada osjećaj da je budizam pod opsadom. Često ističu kako su prije 1000 godina – prije širenja islama i zapadnih carstava, gotovo sve azijske zemlje bile budističke. Sada su zemlje poput Indonezije i Bangladeša pretežito muslimanske, dok je Filipinsko otočje većinski katoličko.
Budistički ekstremisti nerijetko krive europske Crkve, a kolonijalizam u južnoj Aziji opisuju kao ‘brutalni napad zapadnih kršćanskih vojski na poticaje Vatikana, Nizozemske reformirane Crkve i Engleske Crkve’. Na pokušaje obraćanja na kršćanstvo gledaju kao još jedan, suptilniji oblik kolonijalizma te često ‘ekspanzionističke’ kršćanske skupine, a osobito muslimani, postaju njihove mete. U takvoj situaciji katolički vođe pokušavaju održavati dobre odnose s umjerenim budističkim čelnicima. Kardinal Malcom Ranjith, nadbiskup Colomba i predsjednik Biskupske konferencije Šri Lanke ističe međutim odgovornost političara za neobraćanje pozornosti na podjele među stanovništvom.
Datum objave: 06.01.2015.