Autor: Zoran Stupar
Anthony Loughan (35) iz američkog Portlanda bavi se poslom koji definitivno nije na listi onih koji će nam prvi pasti na pamet kao tipičan američki. Anthony je kožar. I to samouki. Upravo ta činjenica da je sve o kožarstvu naučio sam, nagnala ga je da počne razmišljati o usavršavanju u ovom zanatu. Posljednjih nekoliko dana Anthony pomaže Silviu Lončariću, vlasniku zagebačkog obrta LION, u svakodnevnom poslu. Usput uči kako to rade pravi majstori. Jer, Lončarići se već nekoliko generacija bave kožarstvom.
Prvo odredište – Firenca
Da je sve bilo kako je Anthony planirao, sada bi bio student u Firenci. Odluka o duljem odlasku iz SAD-a je pala nakon što je raskinuo s djevojkom – odlučio se zaputiti u Italiju, u grad sa višestoljetnom tradicijom u kožarstvu. Tamošnji fakultet ponudio mu je djelomičnu školarinu i Anthony je posjetio rijeku Arno da upozna talijanske majstore i profesore.
Kako je imao iskustva u kožarstvu, mogao je preskočiti prvu godinu studija. No, fakultet ga nije oduševljavao. Prestari alati i strojevi, velika gužva u radionicama, nije to bilo ono što je zamislio. Iako bi diploma sa talijanskog sveučilišta i to iz grada s tolikom kožarskom tradicijom za njegovu reputaciju u Americi zvučao vrlo dobro, Anthony nije bio u potpunosti zadovoljan ponuđenim. A ni Firenca nije baš jeftina za život.
Presudan trenutak bilo je neplanirano putovanje sa simpatičnom Japankom prema glavnom gradu Austrije, Beču. Jednom kad je došao toliko blizu Hrvatskoj, Anthony je shvatio da je samo par sati vožnje od Zagreba, grada u kojem je živio čovjek čijim se kožarskim radovima već dugo divio na Facebooku. ‘Okrenuo’ je broj mobitela Silvia Lončarića, vlasnika kožarskog obrta LION, čiji brend Silkfatblues je privukao Anthonyevu pažnju na Facebooku. Silvio je spremno pozvao Tonyja da ga posjeti. Rezultat – Anthony već nekoliko dana pomaže Silviju i uči kako bolje raditi kožarski posao.
Tony će u Hrvatskoj vjerojatno ostati do veljače kako bi pomogao Silviju s velikom narudžbom (foto: Zoran Stupar)
‘Dok nisam naučio kako se pravilno šiva ručno, nije mi se previše sviđao taj dio struke’
– Količina talenta u ovoj kući je nestvarna – pun je hvale za svoje domaćine Anthony. Naime, Silvio se osim kožarstvom bavi i fotografiranjem i videografijom, a njegov brat poznati je umjetnik muralist. Otac je u mirovini, ali i dalje nadgleda mlade snage kad rade. Kad smo navratili u radnju na zagrebačkoj Trešnjevci, upravo je pokazivao Anthonyu kako ručno napraviti ravan šav.
– Dok nisam počeo učiti kako se pravilno ručno šiva, nije mi se previše sviđao taj dio struke – priznaje Tony. I Silvio i njegov otac hvale njegov entuzijazam.
– Super je. Evo, ovaj šav je još samo malo nakrivo, ali puno je bolji nego kad je došao – pokazuje nam Tonyevih ruku djelo najstariji Lončarić. Silvio kaže kako mu je mnogo lakše raditi otkako mu Tony pomaže.
– Njegov entuzijazam je zarazan – hvali svog gosta.
Glava obitelji Lončarić pokazuje Tonyu kako treba izgledati ravan šav (foto: Zoran Stupar)
‘U Hrvatskoj mi je najvažnije znati reći – hvala’
Tony bi u Zagrebu mogao ostati do kraja veljače, kada Silvio ima rok za ispostavu velike narudžbe na kojoj trenutno radi. Nada se da će, kada se vrati u Oregon, biti produktivniji, raditi kvalitetnije proizvode i u njih utrošiti manje sredstava, a možda i otvoriti jedno radno mjesto. Neizmjerno je zahvalan obitelji Lončarić.
– Gdje god da sam putovao pokušao sam naučiti ‘molim’ i ‘hvala’ na izvornom jeziku te važne riječi poput ‘da’ i ‘ne’. Otkako sam u Hrvatskoj, shvatio sam da je najvažniji izraz ‘hvala’. Imam problema s pisanjem i izgovorom (iako ga izgovara savršeno, op.a.), ali ‘hvala’ je definitivno najvažnije. Hrvati su bili toliko ljubazni prema meni, toliko darežljivi, ova obitelj me primila kao da sam njihov. Oni znaju da namjeravam mnogo raditi kako bih pomogao i pokazao koliko vrijedim. Vjerojatno me zato hrane kao da ću uskoro u rat. (smijeh) Sjajno je, ne mogu biti sretniji. Nisam imao nikakva očekivanja kad sam došao, ništa nisam tražio i ispalo je najbolje moguće – zaključuje Tony.
Datum objave: 22.12.2014.