Autor: Z.S./National Post

Hrvati nisu jedini koji se spore oko natpisa na nedomicilnim pismima; Richmond, grad u kanadskoj British Columbiji, mogao bi ukinuti znakove pisane isključivo na kineskom jeziku.

Richmond ima jednu od najvećih kineskih zajednica u Kanadi; više od polovice od 205.000 stanovnika grada porijeklom je iz Kine. Tvrtke stoga ciljaju na kineske potrošače putem velikih plakata pisanih na kineskom jeziku. Gradske vlasti prošlog su tjedna izglasale da će potražiti način da promijene takvu praksu. Odnosno, zanima ih imaju li uopće ovlaštenja donijeti takve propise.

Protivnike natpisa isključivo na kineskom brine to što, kako kažu, postaju nova manjina. ‘Želim svoju zajednicu natrag… teško je kad ne možete pročitati znakove i komunicirati’, rekla je prošle godine aktivistica Kerry Starchuck. ‘Kad stavite znak s informacijama u susjedstvu koji prenosi informacije samo onima koji znaju kineski, to mi govori da nešto nije u redu i da moramo to promijeniti’, smatra gradska zastupnica Evelina Halsey-Brandt.

Neki pak vjeruju da bi novi zakon mogao dovesti do scena koje su prethodno viđene u Quebecu – skidanje reklama Guinnessa sa irskih pubovima ili, u jednom slučaju, natpisa ‘pasta’ s talijanskog restorana. ‘Ne započinjite sa zakonima. Zajednica bi trebala zajedno raditi na problemu, umjesto biti prisiljena’, savjetuje Sylvia Martin-Laforge, koja se zalaže za engleski jezik u Quebecu.

Datum objave: 21.10.2014.