Autor: Zoran Stupar
‘Živim i radim u Njemačkoj već šest mjeseci. Tu sam došao sam bez ikakve pomoći prijatelja, obitelji i slično. Posao sam si našao preko net-a i radim kao IT. U ovih šest mjeseci što sam tu stekao sam par prijatelja uglavnom naših Hrvata i par Nijemaca. No uglavnom, okolnosti su takve da se ne viđamo baš često, većinom samo vikendom. Kad dođem s posla ne znam kud bi sa sobom, ne volim baš provoditi vrijeme sam, više sam za druženje i slično. Kad sam sam u stanu osjećam se tako bezvoljno i depresivno i plus što još uvijek živi duh prošlosti u meni, konstantno mislim na bivšu djevojku i sve što se dešavalo dok sam bio u Hrvatskoj. Nikako da se riješim tog duha prošlosti koji je u meni’, početak je ispovijesti jednog Hrvata na Forum.hr-u koji se u inozemstvu bori s depresijom. Zbog toga, kaže, počeo je razmišljati o povratku. Iako je materijalno osiguran, u Njemačkoj se ne osjeća ispunjeno.
Stranica specijalizirana za zdravlje iseljenika, expathealth.com, upozorava na simptome depresije. Poteškoće u koncentraciji, nesanica ili predugo spavanje, iritabilnost, velike promjene u prehrani, manjak interesa za hobije i dnevne aktivnosti.
Sport, tečaj, humanitarni rad…
Kako se onda boriti s depresijom u inozemstvu? Savjete su ovom iseljeniku dali drugi članovi foruma. Kao veliku pomoć navode sport – primjerice, trčanje. Zatim, humanitarni rad ili večernji tečaj za upoznavanje drugih ljudi. Ne treba se, kažu, sramiti ni psihologa.
Expathealth preporuča da se što više uči o novom okruženju, jer iseljenici koji znaju mnogo o svom novom okruženju imaju više samopouzdanja. Ako ste loše raspoloženi, pomoći mogu i stvari koje inače stvaraju nostalgiju – vijesti od kuće, sastajanje s ljudima iz vaše zemlje, jedenje poznate hrane. No, najvažnije je iskoristiti dane kad se osjećate dobro – istraživati lokalnu kulturu, učiti jezik. Posebice ovo drugo. ‘Izliječit ćete se kad se povežete s novom kulturom’, kaže dr. Kirsten Hogh Thorgersen, profesorica sa kineskog sveučilišta Sun Yat Sen, inače Nizozemka.
Depresija će proći
Blogerica Rebecca A. Watson, Amerikanka koja živi u Njemačkoj, dodaje da uz zdrav život i bavljenje sportom i učenje jezika treba pronaći i nešto što vam se posebno sviđa u mjestu življenja. Bila to hrana, način na koji se ljudi pozdravljaju, biljke, vrijeme… Donosi i jedan naizgled neobičan savjet – pronaći nešto što doista ne volite o novom mjestu stanovanja i naučite se tome smijati. Watson vjeruje i da treba isplanirati nešto čemu se jako veselite, bio to vikend odlazak u drugi dio zemlje ili nedjeljni piknik s prijateljima.
I na kraju, budite svjesni da će depresija proći. ‘Samoća je dio procesa preseljenja, bilo ono na drugi kraj države ili preko oceana. Tuga i žalovanje su normalni; iskusili ste gubitak. No, ove stvari ne definiraju vas ili vaš život. One su privremene i normalan dio iskustva. Zapravo, bilo bi zabrinjavajuće da ne osjećate to’, zaključuje Watson.
>>> 16 odličnih savjeta iseljenika za iseljenike
Datum objave: 20.10.2014.