Autor: Z.S./CBC
Više od 700 Kanađana odazvalo se pozivu TV mreže CBC da se požale na najgluplje namete u Kanadi. Najveći broj pritužbi odnosio se na sljedećih pet nameta.
1. Naknada za korištenje bankomata. Uglavnom onom koji nije u vlasništvu vaše banke. Banke na njima zarađuju 400 milijuna dolara godišnje. Banke ovaj namet opravdavaju ulaganjima u rad i održavanje bankomata.
2. Naknada za odabir sjedala u zrakoplovu. Mnogi putnici u Sjevernoj Americi moraju platiti ukoliko žele izabrati gdje će sjediti. Cijena je od 10 do 47$ u WestJetu, 20 do 80$ u Air Canada. Roditelji s djecom starijom od dvije godine često su prisiljeni plaćati ovo kako djecu ne bi ostavili bez nadzora. ‘To je još jedna prilika da cijene leta izgledaju niske, a na kraju se povećaju’, komentira jedan Kanađanin.
3. Naknada za fiksne telefone s pojedinačnim tipkama. Osim ako koriste telefon za okruglim brojčanikom, korisnici tvrtke Bell plaćaju 2,80 dolara mjesečno za ovu bizarnu naknadu. Procjenjuje se da je tvrtka na ovom zaradila 80 milijuna dolara u 2013.-oj. ‘To je krađa novca jer danas nemate izbora nego koristiti takve telefone. Koji god poziv obavljate čujete ‘Pritisnite 1 za engleski, 2 za francuski’, kaže Selma Schachner koja je vodila kampanju protiv ove naknade.
4. Naknada za papirnate potvrde. Većina ljudi koji od banaka ili telekoma dobijaju papirnate potvrde plaćaju nekoliko dolara za to. Jedina veća banka koja ne naplaćuje ovu naknadu je The Royal Bank of Canada. ‘Ovo je dokaz da sam dobio uslugu. Ne možete mi to naplatiti’, ljut je jedan korisnik. Tvrtke koje ih naplaćuju tvrde da time štede novac korisnicima, ali i da čuvaju prirodu jer se koristi manje papira.
5. Naknada za ‘udobnost’ prilikom kupnje karata. Na cijenu karte za neki događaj, tvrtka Ticketmaster naplaćuje naknadu za ‘udobnost’. Odnosno, naplaćuje korisnicima to što, umjesto da fizički kupuju karte u prodavaonici karata, kupuju iz udobnosti vlastitog doma.
>>> Evo koliko Kanađani plaćaju TV, Internet, mobitel i telefon mjesečno
Datum objave: 20.10.2014.