Ova povijesna sportska memorijalna statua biti će izrađena u Brankovim mjerama u prirodnoj veličini, a sadržavat će K1 pojas s K1 Grand Prix događaja 1993., hrvatsku zastavu, muay thai bandaže za ruke i mnoge detalje iz Brankovog sporta u ringu.

– Velika želja nam je da se završi Brankov kip, jer nama će to jako puno značiti. To će biti spomenik velikog čovjeka i sportaša koji je dugo godina promovirao našu zemlju u cijelom svijetu i napravio velike rezultate u borilačkom sportu i ovako ce mnogobrojni njegovi fanovi moći doći odati mu tu počast, a i mnogi naši mladi naraštaji će imati priliku upoznati tog velikog čovjeka i sportaša. Ovo sve radimo isključivo da sačuvamo uspomene i sjećanje na Branka Cikatića, proslavljenog hrvatskog kikboksača, koji nikada nije skrivao svoje domoljublje, poručili su članovi kluba sa zagrebačke adrese.


Za prikupljanje potrebitih sredstava možete koristiti sljedeći link: https://gogetfunding.com/branko-cikatic-the-croatian-tiger-statue-monument/


Cikatić je rođen 3. listopada 1954. u Splitu i bio je prvi pobjednik K-1 Grand Prix turnira u Japanu 20. travnja 1993. Tada je s 38 godina nokautima pobijedio u sve tri borbe, a u završnici je dobio slavnog Ernesta Hoosta. Turnir je osvojio s 38 godina i 208 dana te je i danas najstariji borac kojemu je to uspjelo, piše Index.hr.

Njemački časopis Karate Budo Magazine 1989. mu je dodijelio nagradu Zlatna rukavica te ga proglasio najpopularnijim u svijetu borilačkih sportova, ispred Chucka Norrisa i Jean-Claudea Van Dammea.

U svoje vrijeme bio je jedan od najboljih svjetskih boraca uopće, apsolutna legenda kickboksa. posebno u Japanu, gdje je ostvario najveće uspjehe.

Šokirao je borilački svijet pobjedom na prvom K1 World Grand Prix, na kojem je kao 38-godišnjak 1993. u jednoj večeri nokautirao tri protivnika, među kojima i legendarnog Ernesta Hoosta u finalu.

Rekli su mu da je preslab za nogomet

Borilačkim sportovima počeo se baviti s 12 godina nakon što je kao pionir ondašnje Sloge izgubio od vršnjaka iz Hajduka 10:0 i shvatio da nogomet nije za njega, pogotovo jer su mu govorili da je fizički preslab.

To se promijenilo kad je počeo trenirati taekwondo, pa judo i boks, sve dok se nije potpuno pronašao u kickboksu.

Uslijedile su europske i svjetske titule u tajlandskom boksu i kickboksu, u kojima je ostvario čak 87 pobjeda u 98 profesionalnih borbi.Nekoliko godina nakon osvajanja K1 prekinuo je karijeru jer ga tijelo više nije slušalo.

Tada se okušao i u Hollywoodu kao glumac u filmu “Neboder” s Anne Nicole Smith. Imao je ugovor da snimi još dva filma, ali je odustao jer “holivudski način života nije za sportaša”.

Zatim se pokušao vratiti kao MMA borac, okušao se i u PRIDE-u, ali doživio je tri poraza i definitivno se oprostio od borbi.

Nakon toga okrenuo se biznisu i osnovao zaštitarsku tvrtku Tigar Cikatić, no to mu je samo donijelo probleme, među kojima i optužbe za teške kriminalne radnje, poput naručivanja likvidacije Mirka Filipovića. Iako je Cro Copu otvorio vrata Japana i pomogao mu da se probije u svijet velikana borilačkog sporta, godinama su bili u vrlo lošim odnosima, prvenstveno jer je bio okružen krivim ljudima koji su potencirali njihov sukob.

Prije nego što se razbolio u svibnju 2018., radio je s tvrtkom koja se bavi alarmima i videonadzorom, te je pomagao mladim borcima poput Antonija Plazibata, koji je 2017. osvojio K1 Grand Prix, baš kao Cikatić 24 godine ranije.

Branko Cikatić preminuo je 2020. godine u 65. godini života.

Cikatićeva profesionalna karijera

1998. svjetski prvak po organizaciji WMTA u Zagrebu

1995. 3. mjesto na K-1 Grand Prix u Tokiju

1993. K-1 World Grand Prix prvak u Tokiju

1991. svjetski prvak u tajlandskom boksu u Berlinu

1990. svjetski prvak po organizaciji IKBF u kickboksu

1989. prvak po WKA u kickboksu

1987. svjetski prvak u tajlandskom boksu o 82,5 kg u Amsterdamu

1986. europski prvak u tajlandskom boksu u Parizu

1985. europski prvak u tajlandskom boksu u Amsterdamu


Autor: CroExpress Datum objave: 03.09.2024.