U organizaciji Hrvatskog pedagoškog i metodičkog centra “Metodika” iz Budimpešte, 9. veljače, u Santovu u Mađarskoj je održano Državno usavršavanje nastavnika hrvatskog jezika.
Program obogaćen predavanjima, radionicama i društvenim aktivnostima okupio je nastavnike hrvatskih manjinskih škola u Mađarskoj, a u sklopu programa predstavljen je i priručnik “Sasvim drukčiji jezik” autorice Lade Kanajet Šimić i suradnika s Male škole hrvatskog jezika i kulture u nakladništvu Hrvatske matice iseljenika iz Zagreba.
Hrvatski pedagoški i metodički centar “Metodika” djeluje s ciljem unaprjeđenja hrvatskog narodnosnog obrazovanja i podučavanja hrvatskog jezika te jačanja identiteta u svim hrvatskim dvojezičnim školama i školama s predmetnom nastavom. Rad centra obuhvaća posjećivanje i povezivanje vrtića, dvojezičnih škola i škola s predmetnom nastavom s ciljem upoznavanja situacije u ustanovama, suradnju sa znanstvenim ustanovama i organiziranje tematskih usavršavanja za nastavnike i odgojitelje s naglaskom na metodiku u poučavanju jezika.
Zadnje Državno usavršavanje nastavnika hrvatskog jezika organizirali su 9. veljače u Santovu. Domaćin usavršavanja bio je Hrvatski vrtić, osnovna škola i učenički dom Santovo na jugu Mađarske, koja institucija predstavlja jedinstven primjer osnovnoškolskog obrazovanja Hrvata u dijaspori, a posebnost škole je to što je otvorena neprekidno od 1946. godine.
Na službenom otvaranju CroEdu – Državnog usavršavanja nastavnika hrvatskog jezika sudionicima i gostima prigodnim slovom obratio se predsjednik Hrvatske državne samouprave Ivan Gugan. U ime domaćina ravnateljica Marija Žužić uz riječi dobrodošlice predstavila je Hrvatski vrtić, osnovnu školu i učenički dom Santovo, pravi Hrvatski školski centar za Hrvate iz cijele Bačke.
Radni dio programa za nastavnike hrvatskog jezika na usavršavanju nastavljen je prezentacijom na temu narodopisa Jasne Živković-Mandić, ravnateljice ustanove Hrvatski vrtić, osnovna škola, gimnazija i učenički dom “Miroslava Krleže” iz Pečuha. Sljedeći blok programa usavršavanja bio je u organizaciji Hrvatske matice iseljenika i počeo je predavanjem profesorice Lade Kanajet Šimić, rukovoditeljice Odjela za školstvo, znanost i sport koja je predstavila Matičine programe namijenjene učenju i poučavanju hrvatskoga kao inoga jezika uz predstavljanje knjige “Sasvim drukčiji jezik” – Dramske i lutkarske scenske igre s tekstovima za ovladavanje i poučavanje hrvatskoga kao inoga jezika, kao neizostavnog priručnika za primjenu neformalnih oblika učenja hrvatskog kao inog jezika, autorica Diane Čosić, Livije Kroflin, Grozdane Lajić Horvat, Sare Milavec i Lade Kanajet Šimić. Nakon teorijskog dijela, u praktičnom su održane lutkarske i dramske radionice na temelju dramskih i lutkarskih igara iz priručnika kao i igrokaza nastalih u Matičinoj Maloj školi. Radionice su držale autorice Kroflin i Lajić Horvat, prenosi Glas Hrvatske.
Osim službenog i radnog dijela Državnog usavršavanja nastavnici i predavači nastavili su druženje i u slobodnom dijelu programa kako bi umrežavanjem, razmjenom mišljenja i ideja ostvarili još bolju suradnju i povezanost.
Autor: CroExpress Datum objave: 13.02.2024.