Blagdan svetog Vinka, jednog od najvećih zaštitnika vinara i vinogradara tradicionalno se obilježava proslavom u vinogradu, blagoslovom i zalijevanjem trsova vinom te darivanjem domaćim suhomesnatim proizvodima uz pjesmu i druženje.

I hrvatska manjina u Mađarskoj slavi drevni baranjski običaj vinceška, a za Glas Hrvatske navratili smo u Kukinj, naselje u središnjoj južnoj Mađarskoj koje je prije petnaest godina dobilo nagradu Hrvatske matice iseljenika za Najselo.

Vincekovo, vincelovo,  vinceška je tradicionalni običaj proslave katoličkog blagdana svetog Vinka (22. siječnja), zaštitnika vina i vinogradara, koji se održava u vinorodnim krajevima u Hrvatskoj i Mađarskoj, ali prema rječniku “Divanimo po slavonski” Martina Jakšića nazivi “vinceška i viceška” koriste se samo u dijelu Baranje.

Blagoslov vinograda u Kukinju u mađarskoj Baranjskoj županiji uveličali su svojim dolaskom  generalni konzul Drago Horvat te konzul Neven Marčić. Povodom blagdana svetog Vinka u vinogradu Đure Tarađija i Milice Klaić Tarađija u Kukinju okupilo se mnogo mještana i vinogradara, a članice hrvatskog kulturno-umjetničkog društva Ladislav Matušek u čast ovog blagdana obukle su i predivno narodno ruho. 

Običaj je da se na blagdan ide prvi puta u pohod vinogradu. Odreže se nekoliko šiba vinove loze, objesi se na trs domaćih kobasica i kulena kako bi se trs darovao te se zalije vinom da grožđe bolje rodi. Simboličnim orezivanjem trsova objavljuje se početak radova u novoj vinskoj godini. U pučku ceremoniju vinceška obrednim zalijevanjem trsa vinom uključio se i generalni konzul Horvat, a  “krštenje” trsa i blagoslov vinograda u Kukinju je proveo vlč. Gabrijel Barić.

Odrezane šibe se poslije stave u vodu i toplu prostoriju, a na temelju pupova koji izađu iz trsa procjenjuje se vinogradarska godina.

Blagdan je obilježen i druženjem uz dobra vina i domaće delicije s nadom da će ova vinska godina biti dobra.


Autor: CroExpress Datum objave: 23.01.2024.