UNESCO-ov Odbor za nematerijalnu kulturnu baštinu na svojem je 17. zasjedanju u Rabatu jednoglasno donio odluku o upisu nominacije “Svečanosti sv. Tripuna i kola sv. Tripuna tradicija bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj” na UNESCO-ov Popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske je u saradnji s zadrugama Bokelja, kandidovalo proslavu Sv.Tripuna i kolo Sv.Tripuna – tradiciju bokeljskih Hrvata u Republici Hrvatskoj, za zaštitu i upis ovog kulturnog fenomena na UNESCO-vu listu, kako bi potvrdilo njegovu vrijednost i značaj ne samo kao nacionalne, već i kao dijela svjetske baštine.
”Današnji upis priznanje je svima onima koji su ulagali napore i brinuli se da se nematerijalno dobro sačuva od nestajanja, a i snažan poticaj da ono i nadalje živi, provođenjem i poduzimanjem raznovrsnih mjera njegove zaštite. Ova izuzetna baština dokaz je hiljadogodišnjeg prisustva Hrvata na području Boke Kotorske i duboko je ukorijenjena u mentalitet ljudi i danas je važan dio njihovog života”, saopšteno je iz hrvatskog Ministarstva kulture.
Istovremeno, kako dodaju, ta vrijedna baština predstavlja trajnu sponu između prošlosti i budućnosti Bokelja kao aktivnih aktera u življenju i očuvanju iste od zaborava za buduće generacije koje će je onda prenositi dalje.
”Svoj doprinos očuvanju ovoga nematerijalnoga dobra dali su Bokelji koji su posljednjih decenija obilježavali proslavu Sv. Tripuna ponosno je čuvajući od zaborava i prenoseći mlađim generacijama već dugi niz godina. Prenošena, čuvana i dokumentovana zahvaljujući brojnim naraštajima njezinih nositelja te mnogobrojnim društvima za njegovanje tradicije, posebno na mjesnim nivoima, kao i putem brojnih muzeja i znanstvenih ustanova, nematerijalna kulturna baština u Republici Hrvatskoj štiti se u kontinuitetu”, dodaju iz hrvatskog Ministarstva.
Nakon što je odluka donesena, ministrica kulture i medija Nina Obuljen-Koržinek je uputila video-poruku zahvale na podršci, članovima Međuvladinog odbora, te svim članovima kulturnog sektora i državama članicama koje promiču Konvenciju za zaštitu nematerijalne kulturne baštine.
Blagdan svetog Tripuna slavi se 3. veljače, kada se osim u Kotoru u kojem je običaj nastao, sveta misa i Proslava svetog Tripuna održavaju u organizaciji Hrvatskih bratstava Bokeljske mornarice 809 u Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu, Dubrovniku. Nakon svete mise ispred crkve pleše se Kolo svetom Tripunu.
Autor: CroExpress Datum objave: 30.11.2022.