Austrijski šef diplomacije Alexander Schallenberg predstavio je u ponedjeljak srbijanskim dužnosnicima tzv. non-paper kojim službeni Beč nastoji učiniti sadašnji proces proširenja “mnogo opipljivijim”, priopćeno je u Beogradu.
“Schallenberg je predstavio non-paper, dokument kojim Austrija želi sadašnji proces proširenja učiniti mnogo opipljivijim, ali i kreirati mogućnost da se države kandidatkinje postupno integriraju u politike EU-a koje su od koristi za sve njih”, priopćeno je iz ureda srbijanskog predsjednika Aleksandara Vučića poslije njegova razgovora s austrijskim ministrom vanjskih poslova.
Austrijski šef diplomacije sastao se i s premijerkom Anom Brnabić i, premda se u priopćenju iz njezina ureda non-paper ne spominje, naglašena je njegova ocjena da “Srbija pripada europskoj obitelji”, te da će u tom kontekstu Beč nastaviti davati potporu Beogradu na eurointegracijskom putu.
“Očekujem da zapadni Balkan postane, izvan svake sumnje, dio EU-a”, rekao je Schallenberg kasnije na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji sa srbijanskim kolegom Nikolom Selakovićem.
Razgovore o austrijskom non-paperu Schallenberg je, prema njegovim riječima, već imao s predstavnicima Italije, Mađarske i Slovenije, a očekuju ga i i razgovori u Bruxellesu.
“Nije samo interes Austrije, već je i geostrateški važno da ova regija bude regija blagostanja”, rekao je austrijski diplomat.
Schallenberg je istaknuo nadu da će se zemlje regije, uključujući i Srbiju, usuglašavati s politikom zapada prema Rusiji, kao što su to učinile i u rezolucijama usvojenim u UN-u.
Istaknuo je da dokument koji je predstavio nema veze s ruskom invazijom na Ukrajinu već mu je ideja da se “birokratski proces integracija pokuša konkretizirati”, te da u pojedinim područjima države kandidatkinje budu izjednačene sa zemljama članicama. Nije naveo više detalja.
Govoreći u kontekstu rusko-ukrajinskog rata, Schallenberg je naglasio kako je Rusija u svojim potezima “izišla i van Ukrajine” i prijeti da destabilizira i druge prostore Europe, donoseći korjenite promjene u međunarodnom poretku koje više nitko ne može promatrati sa strane.
On je ukazao da naročitu odgovornost u regiji ima Srbija.
Austrija je posebno ovisna o ruskim energentima, ali u ovom trenutku, Austrija i Srbija – koje ne pripadaju nijednom vojnom savezu – trebaju znati da je distanca korisna u trenutku kada je ugroženo međunarodno pravo, rekao je Schallenberg.
On je, konstatirajući da Srbija i Austrija “ne dijele stajališta o mnogim pitanjima”, ocijenio da je ovo vrijeme kada se “mora biti pažljiv” jer “potres neće proći tako brzo”.
Autor: CroExpress, Hina Datum objave: 13.06.2022.