Najzapaženiji su ostali njezini napori u vezi sa stanjem na Balkanu.

Bivša američka državna tajnica Madeleine Albright preminula je od posljedica karcinoma u dobi od 84 godine, objavila je njezina obitelj u srijedu.

“Slomljena srca javljamo da je dr. Madeleine K. Albright, 64. državna tajnica i prva žena na toj dužnosti, umrla ranije u srijedu. Uzrok smrti je karcinom”, napisala je obitelj na Twitteru.

Djevojčica koja je pobjegla od nacista iz rodne Čehoslovačke, a kasnije postala prva američka državna tajnica, bila je oštra diplomatkinja u administraciji koja se nerado upletala u dvije najveće vanjskopolitičke krize 1990-tih, genocide u Ruandi i u Bosni i Hercegovini.

U ranoj fazi Clintonove administracije, kada je bezuspješno tražila bržu i žešću reakciju u Bosni, Albright je podržala osnivanje UN-ova suda za ratne zločine koji je glavne arhitekte rata, uključujući srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića i vođe bosanskih Srba, strpao u zatvor.

Memoari

Albright je u svojim memoarima zabilježila mnoga zanimljiva sjećanja. Nacional je prije tri godine donio njezin prikaz poznatog posjeta Zagrebu, Beogradu, Sarajevu, Brčkom i Banjoj Luci 1997., kada se sastala s Franjom Tuđmanom, Slobodanom Miloševićem i Biljanom Plavšić. O Tuđamnu je zapisala:

“U Zagrebu, glavnom hrvatskom gradu, srela sam Franju Tuđmana, sjedokosog samoproglašenog oca domovine. Nekoliko godina prije, dok sam bila u UN-u, ugodno sam s njim ćaskala prisjećajući se ljetovanja na Brijunima u djetinjstvu. No sada sam se sukobila s Tuđmanom kao ekstremnim nacionalistom. Politički spretan, on je preuzeo u svojoj zemlji kontrolu nad svakom iole važnom institucijom, ali je istodobno izgubio svaku kontrolu nad vlastitim egom. On je pokušao Hrvatsku prikazati kao zapadnu demokraciju, ali je vladao njome željeznom šakom i korumpiranom dušom.

Rekla sam mu da Sjedinjene Države osjećaju toplo prijateljstvo prema hrvatskom narodu te žele dobre odnose, ali nam je potrebna suradnja. On je odgovorio da Hrvatska duboko cijeni odnose s nama i ‘u potpunosti podržava Daytonski sporazum’. No tada je došlo ‘ali’. Hrvatska ne može primiti više od malog postotka srpskih izbjeglica koji se imaju pravo vratiti, rekao je. Hrvatska ne može obećati da će surađivati sa sudom za ratne zločine ako to ne uradi i Srbija niti može podržati koncept jedinstvene Bosne jer će ona postati baza islamskog fundamentalizma. Usto nam je predbacio da Zapad ignorira Hrvatsku.

Podsjetila sam Tuđmana da su na mene bacali kamenje jer sam branila prava hrvatskih izbjeglica u Vukovaru. Rekla sam da na Zapadu neće biti mjesta za zemlju koja prakticira ili opravdava etničko čišćenje i upozorila sam ga da će američka podrška međunarodnim zajmovima ovisiti o njegovoj suradnji.”

Feministička ikona

Kada je Clintonova era završila, Albright je postala ikona generaciji mladih žena koje su pronalazile inspiraciju u njezinoj borbi za ravnopravnost spolova. “U paklu postoji posebno mjesto za žene koje ne pomažu drugim ženama”, znala je reći Albright.


Autor: CroExpress Datum objave: 24.03.2022.