Autor: Hina/CroExpress
Bosna i Hercegovina u srijedu još jednom uz duboke podjele obilježava dan svoje državnosti potvrđujući tako kako ni dva desetljeća nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma nisu prestali prijepori oko njezinih temelja.

Današnji dan obilježava se u znak sjećanja na činjenicu da je 25. studenoga 1943. godine u Mrkonjić-gradu održano zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH), čijim je odlukama uspostavljena državnost BiH kao federalne jedinice u sastavu nove Jugoslavije.

‘To je jedan od najznačajnijih dana u našoj povijesti, kada je iznova potvrđena državnost Bosne i Hercegovine, izražena odlučnost njezinih naroda da njihova zemlja bude zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih, te potvrđen njezin teritorijalni suverenitet, integritet i povijesni kontinuitet’, stoji u čestitki koju je građanima BiH u povodu ovogodišnjeg dana državnosti uputio predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović.

On je istaknuo kako je Bosna i Hercegovina sazdana je na višestoljetnoj tradiciji tolerancije i suživota različitih naroda, kultura i religija, no ta se tradicija nije gradila bez izazova kakav je i sadašnja potreba za gradnjom trajnog mira na temelju potpune ravnopravnosti svih koji u toj zemlji žive.

‘To je jedini put da zauvijek iza sebe ostavimo nasilje, konflikte i destruktivnu političku logiku pobjednika i poraženih. Samo na taj način možemo ostaviti prošlost tamo gdje joj je i mjesto, a okrenuti se svjetlijoj budućnosti’, poručio je Čović.

Bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je na svečanom primanju u povodu obilježavanja 25. studenog u Sarajevu ustvrdio kako se bez obzira na sve kušnje i probleme u BiH danas ipak živi bolje nego ranije, ocijenivši kako nostalgija za ‘starim dobrim vremenima’ nije utemeljena na stvarnim činjenicama.

Sve je pozvao na ujedinjenje oko ideje napretka i boljitka.

‘Prestanimo brojati samo loše vijesti jer njih će uvijek biti. Pozivam vas da govorimo o pozitivnim stvarima i pokrenemo novi val pozitivne energije’, rekao je Izetbegović.

Za političare i vlasti u Republici Srpskoj obilježavanje 25. studenog kao dana državnosti BiH je neprihvatljivo jer oni drže kako današnja BiH nema nikakav pravni kontinuitet s onom stvorenom 1943.

Njihovo je stajalište kako BiH svoju današnju državnost može temeljiti isključivo na Daytonskom sporazumu parafiranom 21. studenog 1995. pa je u RS-u stoga taj datum i proglašen praznikom.

Unutar BiH tijekom proteklih dvadeset godina nije bilo moguće postići suglasnost oko državnog zakona o praznicima pa sada svaki entitet obilježava svoje, a zajedničlki su im jedino 1. svibnja i 1. siječnja.

Na toj je činjenici i ove godine inzistirao srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić koji je, slijedeći praksu svojih prethodnika, odlučio ne sudjelovati u obilježavanju 25. studenog, koje se svih proteklih godina odvijalo pod pokroviteljstvom hrvatskih i bošnjačkih članova državnog vrha.

‘Nema zakona o praznicima u BiH i za mene taj navodni praznik ne može i ne treba biti obilježavan. A da bi netko takav praznik i obilježavao, onda bi taj datum trebao i morao biti prihvaćen od svih konstitutivnih naroda u BiH’, kazao je Ivanić.

Datum objave: 25.11.2015.