Premijer Andrej Plenković „zgrožen“ je odlukom vlasti Banje Luke da podignu spomen ploču majoru JNA Milanu Tepiću koji se 1991. raznio u skladištu oružja u Bjelovaru, ubivši pritom 11 hrvatskih branitelja. 

Iz Ministarstva hrvatskih branitelja najoštrije su osudili odavanje počasti ratnom zločincu Milanu Tepiću kojemu su banjalučke vlasti u nedjelju otkrile spomen-ploču i time, ističu, potvrdile da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.

Iz Ministarstva su u ponedjeljak priopćili da tim činom vlasti u Banja Luci veličaju sumanuti čin u kojemu su poginula jedanaestorica hrvatskih branitelja i deset ročnih vojnika te izravno ugroženo stanovništvo bjelovarskoga kraja.

“To nikako nije i ne može biti herojski čin kakvim ga vlasti u Beogradu i Banja Luci pokušavaju prikazati, to je kukavički čin i ratni zločin”, priopćili su.

Istaknuli su da veličanjem ratnog zločinca predstavnici banjalučkih vlasti, među njima i banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković, potvrđuju da zastupaju velikosrpsku ideologiju i politiku.

“Trideset godina od tog zločina slaviti Milana Tepića kao heroja još je jedan pokušaj iskrivljavanja istine o Domovinskom ratu, otvaranje rana obiteljima ubijenih hrvatskih branitelja, ali i dovođenje u zabludu mladih generacija koji svoju budućnost žele graditi na istini i europskim vrijednostima”, navode u priopćenju iz Ministarstva branitelja.

Naglašavaju da je Hrvatska pobijedila u Domovinskom ratu i porazila velikosrpsku politiku, te da je to istina s kojom se spomenuti moraju suočiti.

Krajem rujna 1991. u skladištu Barutana kraj Bjelovara major tzv. JNA Milan Tepić digao je u zrak skladište sa 170 tona eksploziva te u smrt odveo sebe i 11 hrvatskih branitelja te ročnike bivše vojske, kako bi spriječio da ga zauzmu pripadnici Zbora narodne garde (ZNG) koji su bili okružili vojarnu.

Zgrožen i premijer Andrej Plenković

„Mi smo svi zgroženi s obzirom na Barutanu i broj poginulih tada. Prema tome, za nas je bilo kakva spomen ploča neprihvatljiva i deplasirana te osuđujemo to“, rekao je premijer u Splitu. 

Vlasti RS- u nedjelju su u Banjoj Luci paradom obilježili 9. siječnja u znak sjećanja na taj datum iz 1992. kad je dio zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio „srpsku republiku BiH“, što je predstavljalo uvod u tri i pol godine dugi rat. 

Ustavni sud BiH taj je praznik proglasio neustavnim, a srpski član predsjedništva BiH Milorad Dodik u nedjelju je s proslave poručio kako je RS država, iako to drugi osporavaju. 

Plenković je tim povodom i zbog secionističkih težnji RS-a ponovio snažnu podršku Hrvatske teritorijalnoj cjelovitosti susjedne države, „zemlje koju poštujemo i cijenimo, kojoj pomažemo na europskom putu i za koju želimo da bude funkcionalna“. 

„Mi smo protiv svih poruka koje imaju secesionističke i separatističke konotacije“, naglasio je premijer. 

U Banjoj Luci je u nedjelju bio i predsjednik Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorad Pupovac. 

„Što se tiče prisutnosti Pupovca, on je tamo samo bio na akademiji, išao je u svojstvu predsjednika SNV-a“, rekao je Plenković u ponedjeljak, dodavši kako je tamo postojala „dosta značajna potpora u obnovi Banovine od potresa“. 

„Niti je tamo nešto govorio, niti je imao neku posebnu ulogu“, zaključio je premijer o Pupovcu.

Suverenisti osuđuju Pupovca i Plenkovića

“Najoštrije osuđujemo prisustvo Milorada Pupovca, predsjednika SDSS-a, na proslavi tzv. Dana Republike Srpske. Nepojmljivo je da glavni koalicijski partner premijera Plenkovića i HDZ-a prisustvuje nečemu što nitko na svijetu ne priznaje kao zasebnu državu, a što je i Ustavni sud Bosne i Hercegovine u dva navrata proglasio neustavnim”, poručuju u priopćenju Suverenisti.

Još su žalosnije današnje izjave premijera Plenkovića, koji pokušava opravdati prisustvo Pupovca u Banja Luci, govoreći da je bio u svojstvu predstavnika Srpskog narodnog vijeća, ističu u priopćenju.

Suverenisti kažu kako je neshvatljivo da Plenković i HDZ dozvoljavaju da ih Pupovac “malo-malo ‘vuče za nos’“.

Pupovac je prije mjesec dana u Hrvatskom saboru, prijeteći generalu Željku Sačiću, izjavio da je tijekom “Oluje” izvršeno etničko čišćenje, a sada se pojavljuje na prazniku tzv. Republike Srpske, koja je nastala na etničkom čišćenju, ističe se u priopćenju.

Žalosno da žalosnije ne može biti, no njegovo prisustvo samo potvrđuje lijevoliberalnu, građansku politiku koju provodi vladajuća koalicija, navodi predsjednik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliiček.



Autor: CroExpress Datum objave: 10.01.2022.