Autor: IKA/CroExpress
Ovogodišnji pastoralni susret hrvatskih svećenika i redovnica SAD-a i Kanade održao se u Los Angelesu, u SAD-u, od 12. do 15. listopada, a Hrvatska katolička župa sv. Antuna, zajedno s njezinim župnikom vlč. Goranom Jovičićem, bili su domaćini ovoga susreta, primivši i pogostivši dvadeset petero pastoralnih djelatnika sa sjevernoameričkog kontinenta. Susret, u organizaciji dvojice delegata inozemne pastve na sjevernoameričkom kontinentu: vlč. dr. Mate Bižace, delegata za SAD, i mons. Ivana Vukšića, delegata za Kanadu, predvodili su banjolučki biskup Franjo Komarica i dr. Tomislav Markić, ravnatelj hrvatske inozemne pastve.
Susret je započeo u ponedjeljak, 12. listopada, večernjom molitvom i uvodnim predavanjem biskupa Franje Komarice, pod naslovom ‘Svećenik – svjedok vjere’. Mons. Komarica promatra svećenika kao svjedoka vjere u uskrslog Gospodina, te njegova služba ima smisla ako živi usko povezan s uskrslim Gospodinom. Ta se povezanost očituje u shvaćanju i prihvaćanju Isusa Krista, što u drugom koraku rađa ljubavlju prema Isusu. Takav se svećenik stavlja ljudima na raspolaganje kao slika uskrslog Krista, te svojim župljanima omogućava pristup uskrslome Kristu, koji je središte svećeničkog djelovanja. On ne stavlja u središte sebe, već postaje ‘glas’ ili glasnogovornik ‘Riječi’ što boravi u njegovom srcu. On ima vremena za molitvu i razgovor s Bogom, jer mu se inače služba pretvara u prazni aktivizam. Predavanje je pratio i mons. dr. Edward W. Clark, pomoćni biskup Los Angelesa, koji je predvodio večernju misu što je slijedila, u zajedništvu s mons. Komaricom i ostalim članovima susreta.
Idućega dana biskup Komarica je održao predavanje ‘Briga crkve za osobe posvećenog života’, u kojem se osvrnuo na Godinu posvećenog života i preporuke Pape Franje o povratku na izvore svake redovničke zajednice, koji su prisutni u njezinim počecima, da bi se sadašnjost živjela s ljubavlju, utemeljena na Isusu Kristu i njegovom Evanđelju, jer jedino tako redovnici i redovnice postaju sposobni u društvo unositi kršćansku nadu, prilagodivši se potrebama modernog vremena.
Treće predavanje ovogodišnjeg susreta glasilo je ‘Pastoralni izazovi Jubileja milosrđa’, u kojem dr. Markić progovorio o trostrukoj vrsti izazova: o izazovima za Crkvu u cjelini, o izazovima za obitelj i župu, te o izazovima za društvo. On tumači da siromašna Crkva za siromašne ne znači samo karitativno djelovanje Crkve i zalaganje za siromašne, već nastoji pokazati da ‘vodstvo služenjem’ nije samo primjer djelovanja za pojedine svjetovne organizacije, već može postati primjer župnog djelovanja, u kojem svećenik postaje sluga ili službenik Božjeg milosrđa. Ostali konkretni izazovi za župno djelovanje odražavaju se u temeljitijem pripremanju strukturiranih propovijedi, većem naglasku na Božjoj Riječi, katehetskim susretima svih uzrasta, osobito odraslih, u sakramentu ispovijedi kao mjestu i vremenu susreta s milosrdnim Gospodinom, u pastoralu bolesnika u koji se uključuju i župljani, u pastoralu sakramenata inicijacije gdje se nastoji na konkretan način uključiti one koji se pripremaju primiti sakramente, kao i njihove roditelje i kumove. Određeno područje izazova jesu također i karitativni izazovi Jubileja milosrđa, koji se na poseban način očituju u tjelesnim i duhovnim djelima milosrđa, a na osobiti način u pomoći novo doseljenima iz domovine Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Radni dio drugoga dana susreta zaključen je predavanjem biskupa Komarice naslovljenim ‘Dijalog Crkve sa suvremenim svijetom u svijetlu ‘Gaudium et spes’‘. Biskup je dao pregled dokumenta II. Vatikanskog sabora i tumačio karakteristike dijaloga Crkve kao otvaranja Crkve drugome u ljubavi prema njemu. Sudionike susreta toga su dana počastili svečanim ručkom članovi ‘Hrvatskog doma’ u San Pedru, luci Los Angelesa. Nakon večernje mise, Hrvatsko katoličko obiteljsko društvo ‘Sveti Nikola Tavelić’ pri župi Marija Zvijezda mora u San Pedru počastilo je svećenike i časne sestre morskim specijalitetima.
Radni dio 14. listopada obuhvaćao je predavanje mons. Komarice ‘Aktualni crkveno – društveni položaj Hrvata u BiH: Dramatično stanje i perspektive Hrvata katolika u entitetu RS’, te predavanje dr. Markića ‘Aktualnosti iz Hrvatske inozemne pastve’, unutar kojeg je dr. Markić predložio pokretanje Ljetne škole hrvatskog jezika, povijesti i kulture, u suorganizaciji Hrvatskog katoličkog sveučilišta u Zagrebu, te Formaciju animatora mladih, a sve namijenjeno mladima hrvatskih misija i župa u inozemstvu. Gost na ručku što su ga priredili župljani župe Sv. Antuna bio je pomoćni biskup Los Angelesa odgovoran za etničke skupine unutar nadbiskupije, mons. Alexander Salazar, koji je ujedno predvodio razgledavanje katedrale, tumačeći na poseban način i hrvatsku prisutnost unutar umjetničkih elemenata same katedrale.
Sva su predavanja bila popraćena diskusijom, a završna je diskusija urodila odabirom budućeg domaćina i mjesta sastanka, koji će se održati u Vancouveru od 10. do 13. listopada 2016.
Datum objave: 15.10.2015.