Autor: Z.S.

Iako blagdane obično povezujemo s hedonizmom, prejedanjem i pretjeranom konzumacijom alkohola, uskršnji doručak zapravo može biti nevjerojatno zdrav jer je takva većina namirnica koje u njemu tradicionalno konzumiramo. Ako ne pretjerujete s mesom i kruhom, tko kaže da ćete nakon Uskrsa morati na detoksikaciju?

Mladi luk


Količina vode u mladom luku može biti i do 90 posto. To znači da ima manje ugljikohidrata pa ga slobodno možete grickati kao jabuku ako ga volite samog. Također je bogat vitaminima i mineralima. Sadrži veliku količinu vitamina C, ali vitamine grupe B, vitamin E i provitamin A. Odličan je za zdravlje srca jer sprječava naslage plaka, odnosno stvaranje ugrušaka, te čuva od začepljenja krvnih žila i tromboze. Mladi luk pomoći će i osobama koje imaju problema sa šećerom u krvi zahvaljujući hipoglikemijskom djelovanju. (izvor: tportal.hr)

Rotkvica

Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima. Dobar je izvor bakra, mangana, kalija, vitamina C, K i B6. U manjim količinama posjeduje kalcij, željezo, fosfor, cink i natrij. Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti dišnih puteva, osobito kod kašlja i astme. Iznimno je vrijedna kod tegoba sa žuči i jetrom.

Izvanredan je lijek protiv žutice, jer normalizira proizvodnju bilirubina. U liječenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi. Pomaže stvaranju crvenih krvnih stanica tako što im poboljšava opskrbu kisikom. Ako planirate smršavjeti, jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrijednosti, lake probavljivosti, obilja vlakana i vode, koji stvaraju duži osjećaj sitosti.

Njena detoksikacijska svojstva, obilje vitamina C, folna kiselina te antocijanini potpomažu u liječenju nekolikih vrsta raka, posebice debelog crijeva, bubrega, želuca i grla.

Sok rotkvice je staro narodno sredstvo za bolju probavu. Pomaže protiv zatvora i otežane probave ugljikohidrata. U svrhu reguliranja probave, pijte sok od rotkvice prije obroka.
Rotkvica također potiče izlučivanje žuči, normalizira rad žučnog mjehura i ublažava hemeroide.
Kao prirodan diuretik uklanja višak tekućine iz organizma. Ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sustava. (izvor: alternativa-za-vas.hr)

Hren

U antičko doba, hren se zajedno s mnogim ljekovitim biljkama spominje u zapisima čuvenog rimskog prirodoznanstvenika Plinija Starijeg pod imenom Armoracia. Osim Rimljana koristili su ga i stari Grci kako bi riješili probleme vezane uz bolove u kralježnici, te protiv nedostatka seksualne želje. Za vrijeme kolonijalne Amerike koristio se kao vrlo učinkovita i prirodna pasta za zube.

Hren je bogat mineralima i vitaminima, odlično čisti organizam i djeluje antikancerogeno kod malignih oboljenja u jetri, debelom i tankom crijevu, jednjaku i mjehuru. Uzrok ovome je činjenica da sadrži sastojke koje inhibiraju navedene bolesti. Ti sastojci su glikozid sinigrin i alil izotiocianat, inače suvremenoj znanosti zanimljivi zbog svog antibiotskog i antikancerogenog djelovanja. Alil izotiocianat djeluje pozitivno protiv širenja bakterija u hrani, što ga čini prirodnim konzervansom.

Hren je bogat vitaminom C, vitaminom B1, B6, željezom i kalcijem, dok ćemo magnezij, fosfor i vitamin B2 naći u nešto manjim količinama. U zimskim danima zaštitit će nas od prehlade, te očistiti naše dišne puteve. Hren potiče probavu, rad srca i cirkulaciju, pomaže kod reume i podiže naš prirodni imunitet.(izvor: alternativa-za-vas.hr)

Jaja

Jaje sadrži nevjerojatan raspon hranjivih tvari. To najbolje potvrđuje činjenica što jednu oplođenu stanicu pretvaraju u pile. Jaja su bogata vitaminima, mineralima, visokokvalitetnim bjelančevinama, dobrim mastima i raznim drugim manje poznatim hranjivim tvarima.

Često se mogu čuti upozorenja da jaja sadrže mnogo kolesterola. Jedno veliko jaje sadrži 212 mg kolesterola, što je mnogo u odnosu na većinu drugih namirnica. Međutim, samo zato što hrana sadrži kolesterol ne znači da će podići razinu lošeg kolesterola u krvi. Jetra zapravo proizvode kolesterol pa, ako ga ne unosite, ona ga proizvodi više. Mnoga istraživanja pokazala su da jaja zapravo poboljšavaju sliku kolesterola i smanjuju rizik od srčanih bolesti.

Jaja sadrže mnogo kolina, hranjive tvari važne za mozak. Kolin je manje poznata hranjiva tvar koja spada u skupinu vitamina B-kompleksa. Kolin je bitan za ljudsko zdravlje i potreban za različite procese u tijelu. Nizak unos kolina često je povezan s bolestima jetara, kardiovaskularnim bolestima i neurološkim poremećajima. Posebno važan može biti za trudnice.. Najbolji izvor kolina u prehrani su žumanjci i goveđa jetra. Jedno veliko jaje sadrži 113 mg kolina.

Jaja su među najboljim izvorima bjelančevina u prehrani, koje sadrže sve bitne aminokiseline u pravim omjerima. Zapravo, biološka vrijednost (mjera kvalitete bjelančevina) često se ocjenjuje u odnosu na jaja, koja imaju savršenu vrijednost sto.

Zatim, dva antioksidansa u jajima mogu imati snažan zaštitni učinak na oči. Riječ je o luteinu i zeaksantinu, a nalaze se u žumanjku. Oni se nakupljaju u mrežnici, senzornom dijelu oka. Ovi antioksidansi znatno smanjuju rizik od makularne degeneracije i katarakte, koji su među vodećim uzrocima oštećenja vida i sljepoće u starijih osoba. (Izvor: Večernji list/Business Insider)

Datum objave: 03.04.2015.