17.11.2018

'MRŠAVA' POBJEDA HRVATSKE Pobjedu nad Jordanom donijeli stoperi

Loš dan napadača.

U prijateljskom susretu igranom na riječkom stadionu Rujevica pred 4.800 gledatelja hrvatska nogometna reprezentacija je pobijedila Jordan s 2-1.

Golove za Hrvatsku zabili su stoperi Domagoj Vida (24.) i Matej Mitrović (63.), dok je strijelac za goste bio Baha Faisal (73.).

Bila je to prva pobjeda hrvatske vrste u posljednjih pet susreta, ukoliko ne računamo nedavnu utakmicu protiv Bjelovara. Nakon poraza 2-4 od Francuske u finalu SP-a još smo izgubili od Španjolske (0-6), te remizirali protiv Portugala (1-1) i Engleske (0-0).

Aktualni svjetski doprvaci su 110. reprezentaciju svijeta dočekali bez ponajboljih igrača. Izbornik Zlatko Dalić je nakon utakmice protiv Engleske dao slobodno Luki Modriću, Ivanu Rakitiću i Ivanu Perišiću, a u posljednjem trenutku je ostao i bez Matea Kovačića. Još ranije zbog ozljeda su otpali Marcelo Brozović, Šime Vrsaljko, Lovre Kalinić, Borna Barišić, Karlo Letica i Duje Čop te Ivan Strinić zbog bolesti.

Na vratima je ponovo bio Dominik Livaković, dok su srce obrane činili standardni stoperski par Lovren - Vida. Priliku na boku dobili su Antonio Milić, te branič danskog Nordsjelland Karlo Bartolec kojem je to bio premijerni nastup u dresu 'Vatrenih'. Modrića, Rakitića i Kovačića zamijenili su Badelj, Pašalić i Rog, dok su u napadačku trojku činili Kramarić, Rebić i Pjaca.

Hrvatska je krenula u susret angažirano i već u prvih pet minuta je imala dvije lijepe prilike, no Kramarić i Rebić nisu najbolje reagirali. U 14. minuti zaprijetili su i gosti. Pucao je najbolji jordanski igrač Moussa Al Tamari, ali preko gola.

Svjetski doprvaci poveli su u 24. minuti golom Domagoja Vide nakon ubačaja Marka Pjace iz kornera. Krilni igrač Fiorentine je sjajno ubacio, a hrvatski kapetan u ovom susretu zabio glavom za vodstvo. Do kraja prvog dijela prilike za domaći sastav imali su još Kramarić i Pašalić, ali su njihovi udarci završili pored gola. Hrvatska je apsolutno dominirala u prvom poluvremenu, uputili smo čak 13 udaraca prema jordanskom golu, ali nije bilo dovoljno pravih prilika.

Već na otvaranju drugog dijela Dalić je napravio tri izmjene. Iz igre su izašli Milić, Lovren i Badelj, a ušli su Pivarić, Mitrović i Bradarić. Prvu priliku u nastavku Hrvatska je imala u 60. minuti, ponovo nakon kornera. Ovoga puta puta pucao je Mitrović, no Yaseen je odlično reagirao. Tri minute kasnije niti Yaseen nije mogao zaustaviti Mitrovićev udarac glavom za vodstvo 2-0, ponovo nakon prekida.

U 67. minuti Dalić je obavio još tri izmjene. Izvadio je Rebića, Bartoleca i Kramarića, a u igru poslao Livaju, Jedvaja i Santinija. No, umjesto trećeg pogotka Hrvatske, vidjeli smo gol Jordana. U 73. minuti gosti su smanjili rezultat lijepim pogotkom Bahe Faisala iz slobodnog udarca sa 20-tak metara.

Zanimljivo, ‘Vatreni’ su kod kuće odigrali 19 utakmica protiv reprezentacija izvan 'kluba 100', upisavši 19 pobjeda uz razliku pogodaka 66-6, dok je Jordan je u zadnjih 17 utakmica upisao samo tri poraza, a u posljednje četiri godine samo ih je Australija dobila s više od dva gola razlike.

HRVATSKA - JORDAN 2-1

RIJEKA. Stadion Rujevica - 4.800 gledatelja; Sudac: Sandor Ando-Szabo (Mađarska);

Strijelci: 1-0 Vida (24), 2-0 Mitrović (63) 2-1 Faisal (73)

Žuti kartoni: Bartolec, Jedvaj, Rog / Al Mardi, Khattab

Crveni kartoni: -

HRVATSKA: Livaković - Bartolec (od 64. Jedvaj), Lovren (od 46. Mitrović), Vida, Milić (od 46. Pivarić) - Pašalić, Badelj (od 46. Bradarić), Rog - Kramarić (od 67. Santini), Rebić (od 64. Livaja), Pjaca. Izbornik: Zlatko Dalić

JORDAN: Yaseen - Khattab, Marie, Alarab - Yousef Shilbaya, Bani Attiah, Al Samrieh (od 64. Morjan), Al Bakhet - Khadr (od 64. Faisal), Al Mardi (od 71. Jordan), Al Tamari (od 89. Rateb). Izbornik: Vital Borkelmans